Tüm Tesla otomobilleri otonom oluyor

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, tüm modellerine otonom sürüş özelliği kazandırmak için harekete geçti. Artık parayı basan, Tesla’sını otonom yapabilecek.

Tüm Tesla otomobilleri otonom oluyor

Elon Musk‘ın elektrikli otomobilleri full “otonom” özelliği kazanıyor. ABD’li araba üreticisi, bundan sonra üreteceği bütün otomobillere opsiyonel olarak otonom sürüş donanımı ekleyeceğini açıkladı. Tesla’sının kendi kendine gitmesini isteyen müşteriler ise Elon Musk‘a fazladan 8000 dolar ödeyecek.

12 ultrasonic dedektör, etrafı gözleyecek

Tesla’nın açıklamasına göre yeni araçlara eklenecek otonom sürüş donanımı baştan sona araçlar 360 derecelik açıyla 250 metre mesafeyi net bir şekilde görebilecek. Kameralara ilave olarak 12 ultrasonik dedektör de aracın çevresini gözetleyecek.

Bu yeteneklerle yeni Tesla araçları, eskilerine oranla nesneleri ve insanları iki kat uzak mesafeden görebilecek. Ayrıca, aracın önündeki alanı tarayan etkin bir radarı olacak. Bu Nedenle ağır yağmur, sis ve toz ortamı içinde de önünü dinç şekilde görebilmesi muhtemel olacak.

Elon Musk’a kadar bu yeni donanım, Tesla araçları için Level 5 otonomi sağlayacak. Bu da araçların, sürücünün hiçbir müdahalesine gerek kalmaksızın ayrıntılarıyla kendi başına hareket edebilmesini sağlıyor.

Tesla’nın Otomatik Pilotu Bu Defa Kurtardı!

Tesla’nın otomobillerinde yer verdiği otomatik pilot özelliğinin adı son dönemde kazalarla anılır…

Tesla araçlarında daha önce kullanılan “Autopilot” isimli otonom Teknolojide ise sürücünün her an yola uyarı etmesi, direksiyondan elini bırakmaması ve zıt bir durumda araca müdahale etmesi gerekiyordu. Elon Musk yeni teknoloji ile bu seviyenin aşıldığını ve bundan böyle araçların %100 kendi başına hareket edebileceğini savunuyor.

Elon Musk’ın verdiği tarihe tarafından, otonom otomobil sahipleri 2017’de Los Angeles’tan New York‘a, direksiyona dokunmadan ulaşabilecekler.

Tesla yeni otonom donanımları hayata geçirebilmek için, Nvidia işlemcili özel boardlar geliştirdi. Bu özel board’lar, önceki nesile tarafından 40 kat daha çabuk işlem gücüne sahip. Bu Nedenle otomobillerin, çevresini 40 kat daha çabuk inceleme ederek hareket etmesi muhtemel oluyor.

:: Tesla’nın bütün otonom araçlarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

SDN

Author

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

taraftarium 24 bodrum escort